Staff List

Senior Team

Ms T Dohel Principal
Mr D Blakemore Deputy Principal
Ms N Patel Vice Principal
Miss B Heyes Assistant Principal
Mr T Kay Assistant Principal
Mr D Smith Assistant Principal
Mrs M Dorcely Director of Learning
Mr M Heathcote Director of Learning
Ms C Iweha Director of Learning
Mrs J Mayhew School Business Manager
Mr J Chung Head of Network & Learning Resources
BUSINESS, COMPUTER SCIENCE & ECONOMICS
Mrs P Ghinlan Lead Teacher of Computer Science
Mr D Blakemore Teacher of Business and Economics
Mrs M Dorcely Director of Learning, Teacher of MFL and Business
Mr S Farah Teacher of Computer Science
Mr M Heathcote Director of Learning, Teacher of Geography and Business
Ms C Iweha Director of Learning, Teacher of Computer Science
DESIGN TECHNOLOGY
Ms S Giraud Curriculum Leader for Design Technology
Mr S Gooding Curriculum Leader for Engineering
Mr S Oki-Akuten Teacher of DT
Ms N Patel Vice Principal, Teacher of Technology
Mrs E Potter Food Technology Technician
CREATIVE ARTS
Ms M Beddoes Curriculum Leader for Creative Arts
Mr Y Bello Teacher of Music and Cover Supervisor
Mr N Findlay Peripatetic Music Teacher (Drumming)
Mr J Kilner Head of Year 7 & 8,  Teacher of Drama
Mrs C Lloyd Art Technician
Mr J Phillips Peripatetic Music Teacher
ENGLISH
Mr P Leonard Curriculum Leader for English
Mr A Divac Librarian
Ms L Cruickshanks Teacher of English
Miss C Edlin Teacher of English
Mr T Kay Assistant Principal, Teacher of English
Ms H Lewis Deputy Head of English
Ms H Maduka Teacher of English and Media Studies
Miss A O’Leary Head of Year 9 & 11 / Teacher of English
HUMANITIES
Ms L Powell Curriculum Leader for Humanities
Ms K Bulteel Teacher of History
Mr C Griffiths Teacher of History
Mr M Heathcote Director of Learning , Teacher of Geography and Business
Miss B Heyes Assistant Principal, Teacher of Geography
Mr R Obodai Teacher of Geography
Ms C Senior Teacher of Psychology & Sociology
Mr O Walker Teacher of Geography
MATHEMATICS & COMPUTER SCIENCE
Mr M Segbafah Curriculum Leader for Maths / Numeracy
Ms M Ahmad Teacher of Maths
Ms T Dohel Principal, Teacher of Maths
Ms N Holmes Teacher of Maths
Mrs I Khan Deputy Head of Maths
Mr J Osman Teacher of Maths
Mr O Runsawe Teacher of Maths
Mr M Uddin Teacher of Maths
MODERN LANGUAGES
Miss C Peroy Head of Modern Languages
Mrs M Dorcely Director of Learning, Teacher of MFL and Business
Mr M Scrimshaw Director of Sixth Form / Teacher of MFL and Geography
Miss J Young Assistant Director of Sixth Form / Teacher of MFL and Sociology
PHYSICAL EDUCATION
Mr D Dapaah Head of PE & Sport
Mr R Harding Teacher of PE
Mr A Simeone Head of Year 11 / Teacher of PE
Mr D Smith Assistant Principal / Teacher of PE
Ms V Anglin Table Tennis Coach – Greenhouse
Ms A Higham Table Tennis Coach – Greenhouse
SCIENCE
Mr K Hemraj Head of Science
Mr Z Ahmed Teacher of Science
Mr A Carolino Teacher of Science, Responsibility for Key Stage 4
Mr J King Teacher of Science
Mr A Maclachlan Teacher of Science
Ms S Shahi Deputy Head of Science
Miss E Sanchez-Herranz Science Technician
LEARNING SUPPORT
Miss T Williams SENCO / Teacher of English
Ms D Crabbe SENCO Assistant 
Ms E Awuakye Learning Support Assistant
Ms A Ali Learning Support Assistant
Mr N Aubrey Learning Support Assistant
Ms L Gwynne Learning Support Assistant
Mr S Khamenei Learning support Assistant, EAL
Mrs S Khan Learning Support Assistant, EAL and Literacy Lead
Miss L Lawn Learning Support Assistant
Mr M Moody Learning Support Assistant
Mrs A Prasciolu Learning Support Assistant
Ms N Robinson Learning Support Assistant
Ms K Simpson SEND Admin Assistant
Mr T Springer Learning Support Assistant
COVER SUPERVISORS
Mr Y Bello Cover Supervisor
Mr M Tebourski Cover Supervisor
FINANCE & ADMINISTRATION
Mrs J Mayhew School Business Manager
Mrs B Agahan Lettings Manager
Mrs H Brown Finance Officer
Mr H Chaudhry Sports Centre Receptionist
Miss A Cochrane Administration Assistant
Mrs M Dev Data and Examinations Officer
Miss H Hall General Administrator Assistant
Miss N Mclean-Johnson Sports Centre Receptionist
Ms K Martin Principal’s PA
Miss M Northcott Receptionist / Administration Assistant
Mr H Sajjad Sports Centre Receptionist
Miss S Sweeny Attendance & Welfare Officer
NETWORK & LEARNING RESOURCES
Mr J Chung Head of Network & Learning Resources
Mrs M Jamil IT Manager
Mr K Puvanenthiran IT / Reprographics Technician
COMBINED CADET FORCE
Mr S Riches School Staff Instructor CCF
PREMISES STAFF
Mr P  Chidolue Trainee Premise Manager
Mr R Hemmings Premises Assistant
Mr P Nelson Premises Assistant / Midday Supervisor
Mr M Townsend Premises Assistant
HEALTH / WELLBEING
Mrs D Crabbe Pastoral Support Mentor
Ms R Lozano Mental Health Counsellor and Wellbeing Support
Miss F Ngombo Healthcare Assistant
STUDENT SUPPORT
Mr J Campbell After College Supervisor
Mr P Nelson Premises Assistant / Midday Supervisor
Miss S Sharpe Midday Supervisor
Mrs S Styles Senior Midday Supervisor
PASTORAL TEAM
Mr D Bedward Lead Pastoral Support Manager
Mr A Ejoh-Abuah Pastoral Support Manager for Years 9 and 10
Miss C Coleman Pastoral Support Manager for Year 11
Miss G Lamptey Pastoral Support Manager for Years 7 and 8
Mrs A Pearce Behaviour Support Officer
SIXTH FORM
Ms C Iweha Director of Learning , Teacher of Computer Science
Mr M Scrimshaw Director of Sixth Form, Teacher of MFL
Miss E Olasebikan Pastoral Support Manager
Miss J Young Assistant Director of Sixth Form / Teacher of MFL

United Learning comprises: United Learning Ltd (Registered in England No: 00018582. Charity No. 313999) UCST (Registered in England No: 2780748. Charity No. 1016538) and ULT (Registered in England No. 4439859. An Exempt Charity). Companies limited by guarantee.
Registered address: United Learning, Worldwide House, Thorpe Wood, Peterborough, PE3 6SB.

Financial Accountability and Freedom of Information
Website Terms, Cookies and Privacy
Policies